Formai követelmények- A feladatokat egyetlen munkafüzet különböző munkalapjain kell megoldani. Az x. feladat megoldását tartalmazó munkalap neve legyen FeladatX, ahol X helyébe a megfelelő számot kell írni. Beküldendő a munkafüzet, melynek neve
SajátNeved.ods alakú. - Ha egy feladatban valamilyen értéket kell meghatározni, akkor ehhez olyan képletet kell írni, ami az adatok megváltoztatása esetén újraszámolja és továbbra is helyesen adja meg az eredményt.
- A kész megoldásokat tartalmazó egyetlen munkafüzet beküldendő a szokásos email-címre.
Forrás adatokAz első feladathoz tartozó adatok a mellékelt állományban találhatók. Célszerű ezt letölteni, átnevezni, és ebben létrehozni a további feladatok megoldásához szükséges munkalapokat.
Függvény segédletHasznosak lehetnek a következő munkalap függvények:
DARABTELI(tartomány; feltétel) Az első paraméterben megadott tartományban megszámolja a feltételnek megfelelő cellák darabszámát. Legegyszerűbb esetben a feltétel egy konstans, és ekkor ennek előfordulási gyakoriságát határozza meg, pl. : DARABTELI(A1:B10; "alma").
MARADÉK(osztandó; osztó) Az osztandó osztó szerinti maradékát adja meg.
1. feladatA mellékelt táblázat az 2009. évi matematikai diákolimpia eredményeit tartalmazza. Minden ország esetében megadták feladatonként a hat versenyző összesített pontszámát. Tehát például az F1 jelű oszlopban az olvasható, hogy az első feladatra összesen hány pontot kapott az ország hat versenyzője.
Először a sárga hátterű cellákban kell képletekkel számolnod. - Mennyi feladatonként az átlagosan elért pontszám?
- Mennyi a csapatok összpontszáma?
Az I oszlopban számold ki a csapatok tagjainak átlagos pontszámát. (Feltételezheted, hogy minden csapat hattagú.) Ezután a J oszlopban minősítened kell a csapat teljesítményét. Ezt egy segédtáblázat és az FKERES függvény segítségével kell megtenned.
pontszám átlag | minősítés | >= 30 | kiemelkedő | >= 21 | jó | >= 14 | átlagos | | gyenge |
A ponthatárok legyenek változtathatók a segédtáblázatban! Egy második segédtáblázatban készíts statisztikát arról, hogy melyik minősítést hány ország szerezte meg. Végül ebből az összesítésből kördiagramot kell generálnod. 2. feladatA szuperfibonaccsi sorozat így néz ki: 1, 1, 1, 3, 5, 9, 17,... . Tehát három 1-essel kezdődik, utána pedig minden új elem az előző három összege. Számold ki a sorozat első 20 elemét, és ezek összegét!
3. feladat10 évre veszünk fel 10 millió forint kölcsönt, az éves kamat 18%. Minden évben visszafizetünk egy fix összeget (éves törlesztő részlet), majd a megmaradt tartozás kamatozik. Készítsünk táblázatot, amelyben begépelhető az éves törlesztő részlet, és megjelenik a 10 évre, hogy melyik év végén mennyi tartozásunk maradt még. Próbáljuk úgy eltalálni az éves törlesztést, hogy jó közelítéssel 0 forint tartozás maradjon a 10. év végére.
4. feladatKészíts 15×15-ös "mod n" szorzótáblát. Ez annyiban különbözik a "hagyományos" szorzótáblától, hogy mindig a szorzat n-nel vett osztási maradékát tüntetjük fel. Az n értékét az A1 cellában kell megadni. Feltételes formázással színezd világoskékre azokat a cellákat, amelyek értéke 1.
5. feladatFertőző betegségek terjedését modellezzük számítógéppel. A modellben háromféle embert különböztetünk meg: fogékony (S = susceptible), fertőzött (I = infected) és gyógyult (R = recovered). A gyógyultak már ellenállók a betegséggel szemben, nem fertőződnek meg újra. Egységnyi idő alatt dS, dI és dR a fenti mennyiségek változása. A következő feltételezéseket használjuk: dS = -a*S*I
dI = a*S*I-b*I
dR = b*I
A fenti egyenletek röviden alátámaszthatók: az új fertőzések száma arányos a fogékony emberek és a fertőzött emberek számával is. Az új gyógyultak a pillanatnyilag még fertőzött emberek közül kerülnek ki. Az a és b paramétereket kell ügyesen meghatároznunk a modell működéséhez. Időegységenként végrehajtjuk a következő lépést: Súj = Srégi + dS Iúj = Irégi + dI Rúj = Rrégi + dR
Készítsünk táblázatot a modellhez! Az a,b,S,I és R kezdeti értéke az első sorban állítható legyen! Próbáljuk ki a modellt a következő paraméterekkel: a = 0,00001; b = 1/14; (kezdetben) S = 45400, I = 2100, R = 2500.
Minta: Ábrázoljuk vonaldiagramon S, R és I alakulását 100 időegység alatt! |
|