A feladatokat egyetlen munkafüzet különböző munkalapjain kell megoldani. Az x. feladat megoldását tartalmazó munkalap neve legyen FeladatX, ahol X helyébe a megfelelő számot kell írni. Beküldendő a munkafüzet, melynek neve saját_neved_dolgozat1.ods alakú.
Ha egy feladatban valamilyen értéket kell meghatározni, akkor ehhez olyan képletet kell írni, ami az adatok megváltoztatása esetén újraszámolja és továbbra is helyesen adja meg az eredményt. 1. FeladatÁllítsd elő az első 30 pozitív egész negyedik hatványát, majd határozd meg ezek összegét!
2. FeladatJudit 1 500 000 Ft-ja után 4 500 000 Ft-ot szeretne kapni 8 év múlva. Mekkora kamatra kell elhelyeznie a pénzét? Használj pénznem formátumot, egy tizedesjegy pontossággal! A kamat értéke az A1 cellában állítható legyen, a 8. év végén számított egyenleg pedig az A2 cellában legyen olvasható.
3. FeladatA következő képlet egy paraméteres görbe koordináta-függvényeit adja meg. Készíts XY grafikont a görbe megjelenítéséhez. A t paraméter értéke változzon -10 és 10 között, a lépésköz 0,1 legyen!
![]() 4. FeladatKészíts táblázatot a következő adatok felhasználásával:
5. FeladatFertőző betegségek terjedését modellezzük számítógéppel. A modellben háromféle embert különböztetünk meg: fogékony (S = susceptible), fertőzött (I = infected) és gyógyult (R = recovered). A gyógyultak már ellenállók a betegséggel szemben, nem fertőződnek meg újra. Egységnyi idő alatt dS, dI és dR a fenti mennyiségek változása. A következő feltételezéseket használjuk: dS = -aSI dI = aSI-bI dR = bI A fenti egyenletek röviden alátámaszthatók: az új fertőzések száma arányos a fogékony emberek és a fertőzött emberek számával is. Az új gyógyultak a pillanatnyilag még fertőzött emberek közül kerülnek ki. Az a és b paramétereket kell ügyesen meghatároznunk a modell működéséhez. Időegységenként végrehajtjuk a következő lépést: Súj = Srégi + dS Iúj = Irégi + dI Rúj = Rrégi + dR Készítsünk táblázatot a modellhez! Az a,b,S,I és R kezdeti értéke az első sorban állítható legyen! Próbáljuk ki a modellt a következő paraméterekkel: a = 0,00001; b = 1/14; (kezdetben) S = 45400, I = 2100, R = 2500. Minta: ![]() Ábrázoljuk vonaldiagramon S, R és I alakulását 100 időegység alatt! 6. FeladatA következő táblázat az éves infláció (átlagos árdrágulás százalékosan) alakulásáról tájékoztat. / Az IMF adatait használtuk. /
A 2010-es adat azt határozza meg, hogy 2011-ben mennyivel lettek magasabbak az árak 2010-hez képest.
Készítsünk képletet, amivel a következő számítást tudjuk elvégezni:
Beírhatjuk az A2 cellába egy termék 2012-es árát, és erre megkapjuk ugyanennek a terméknek az 1990-es becsült árát, amit az infláció alapján számolhatunk.
Ábrázoljuk megfelelő grafikonnal az infláció alakulását az adott időszakban.
|
Táblázatkezelés > Dolgozatok >